Zalij strom ve své ulici: i péče o jeden strom má smysl

Napsal v Nezařazené ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Městské stromy péči potřebují

 Stromy ve městech to mají s vodou těžké. Když prší, většina vody steče po asfaltu do kanalizace a stromům zůstane jen co se uchytí v rabátku 1×1 metr nebo vsákne případnou dlažbou – tedy málo. Proto například lípy v ulicích žloutnou už na konci srpna, i když v přírodě se zelenají mnohem déle. A navíc, letošní srážky jsou hodně pod obvyklým průměrem.

Stromy jsou pro snesitelný život lidí ve městě velmi důležité (viz. například článek Stromy jsou nejlepší klimatizace). Ochlazují a zvlhčují vzduch, zachycují prach a škodliviny z aut, vytvářejí stín a obecně nám mezi kamennými domy připomínají život a přirozenost. Takže, jak se ve městě daří stromům, tak se daří i lidem.

Zalij (třeba jen) jeden strom

 Bohužel, správce většiny zeleně v Praze (tedy TSK) má jiné, mnohem naléhavější úkoly, než polévat stromy (stavějí mosty a tunely, asfaltují ulice…). A tak stromy potřebují pomoc lidí, kteří bydlí poblíž. Nabízí se jednoduché svépomocné (DIY) řešení: adoptujte si nedaleký strom a občas ho zalijte. Nestojí to téměř žádné peníze ani čas a stromu můžete výrazně pomoci.

Jestli za měsíc nalejete do rabátka 100 l vody (tedy 10 věder), zdvojnásobíte to, co průměrně do rabátka naprší. Objem 100 litrů vody stojí cca. 8 Kč, pokud to zalévání rozdělíte v průběhu měsíce do 3 dávek, jedno zalévání vám bude trvat cca. 10 minut vašeho času.

Měsíční náklady na zalití jednoho stromu jsou tedy 8 Kč a 30 minut. Zalévání má smysl hlavně v teplých měsících, tedy od května do září. O tom, proč se to vyplatí, píši výše a také na konci článku, další přínosy pro vás záleží na vaší osobní motivaci.

Jak na to?

V červenci jsme začali zalévat dva stromy před naším domem v Belgické. Je to opravdu jednoduché, takže nabízím krátký návod. Předem se omlouváme za kvalitu fotek, jsou dokumentární a ne prezentační.

 

Potřebné nářadí:
Nutné: vědro, vodovodní kohout, ruce a nohy
Doplňkové: koště, zahradnická lopatka nebo rýč

Postup:

  1. [nepovinný krok] Zlehka rabátko vymeťte od špaků a listí.
  1. Nalijte do rabátka pár věder vody. Zpočátku je půda kolem stromu obvykle tvrdá jako beton, takže chvíli trvá, než se první voda vsákne. Množství vody záleží na hloubce rabátka a tom, jak jeho obruba drží vodu uvnitř. Mně se povedlo napoprvé nalít do jednoho rabátka cca. 30 litrů vody.
  1. [nepovinný krok] Počkejte, až voda vsákne a zlehka prokypřete vlhkou půdu kolem stromu lopatkou nebo rýčem. Má to několik přínosů: stromu se bude lépe dýchat, příští zalévání vsákne rychleji a strom zachytí během dešťů více vody.

Tyto tři kroky zopakujte 2-3 krát za měsíc podle toho, kolik vody se vám povede ke stromu dostat. Je možné, že první zalévání vám bude trvat trochu déle než 10 minut, pak je to už ale opravdu hodně rychlé.

Důležité pravidla:

  • Polévejte pouze ráno nebo večer po setmění, ne v poledním horku – teplotný šok by mohl stromu ublížit.
  • Polévejte pouze vodou bez chemických saponátů.
  • Pokud budete kypřit půdu kolem stromu, dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny na povrchu.

Potřebné nářadí
Nářadí

Obvyklý městský "beton"
Obvyklý městský „beton“ kolem stromů

Zalité a zlehka prokypřené rabátko
Zalité a zlehka prokypřené rabátko

Péče o stromy se vyplatí

Péče o stromy se opravdu vyplatí z hlediska kvality života ale i ekonomicky. Ví se totiž, že ulice se stromy prosperují ekonomicky lépe než bez stromů. Průzkumy ukazují, že stromy přitahují nájemníky do bytů, které mají u stromů vyšší nájmy a také zákazníky do podniků, které mají u stromů vyšší tržby. Hodnota domu v ulici se stromy je také průměrně vyšší než hodnota podobného domu ve stejné lokalitě bez stromů.

Takže péčí o váš strom pečujete nejen o prostředí ve kterém žijete, ale (pokud vlastníte nemovitost, byt nebo provozujete podnik) i o hodnotu své nemovitosti nebo podniku. V porovnání s touto hodnotou je nalití pár litrů vody ke stromu opravdu zanedbatelná položka.

I péče o jeden strom má smysl

Namítáte, že neopečovaných stromů je v Praze tisíce? Že to nemá smysl? Tak vážně: jakoukoliv změnu musíme začít každý sám u sebe. Nebo u svého stromu. I péče o jeden strom má smysl. Pokud ne pro celé město, tak možná pro vás.