Stromy nebo košťata?

Napsal v Nezařazené ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Toto je telegrafické shrnutí aktuálního dění kolem rekonstrukce v Belgické ulici za měsíce srpen, září a říjen 2015. Je to trochu napínavé čtení, ale s nadějným koncem.

V létě TSK připravovalo nový projekt rekonstrukce Belgické!

To je skvělá zpráva – po roce naší snahy zachránit stromy! Otázka je: co v tom novém projektu bude?

Je to jako na houpačce, sledujte (toto se dělo v srpnu a září 2015):

  1. Magistrát nám nabídnul, abychom připravili naše poznámky k rekonstrukci.
  2. Spolu s odborníky na stromy a projektanty ulic jsme připravili několik návrhů ke zlepšení aleje i ulice.
  3. TSK podalo na památkáře svoji projektovou dokumentaci – bez diskuze o našich návrzích.
  4. Aha, to bylo zajímavé! Takže nový projekt byl už hotový? Opět bez diskuze a informování veřejnosti? Proč jsme tedy ty naše návrhy připravovali? Možná si jen TSK jen nevšimlo, co se v Belgické kolem stromů už rok děje! 
  5. Podle nového projektu prý kácení stromů nebude. Skvělá správa! Ale proč tedy TSK ještě nestáhlo žádost o plošné kácení? Doufají, že by plošné kácení ještě mohlo vyjít?

A dál? Jaký je ten projekt dál?

Budou v ulici stromy nebo košťata?

TSK v projektu navrhovalo dosazovat alej původně navrhovanými „košťátkami“, která sice nemají pořádné listy, ale zato nerostou! Jsou to takové stromečky pro-forma, o které se nemusí pečovat. To je od TSK chytré – sice nemůže pokácet ulici najednou, ale jestli bude postupně stromy nahrazovat tímto „kultivarem“, je to ve výsledku stejné jako plošné kácení: po 10-15 letech bude Belgická stejně pustá jako Záhřebská.

Takže stále trváme na tom, dosazovat a obnovovat alej krásnými stromy, které tvoří stín a ochlazují vzduch.

Další jednání s Magistrátem

Na sousedské slavnosti Zažít město jinak 2015 jsme se sešli s náměstkem primátorky Prahy, panem Dolínkem, a jednáme o možnosti zlepšit rekonstrukci ulice.

Po tomto jednání dostáváme příslib, že projekt rekonstrukce dostane na posouzení IPR a sousedská iniciativa Belgická žije! bude přizvána k připomínkování projektu. TSK prý dostalo za úkol vzešlé připomínky zapracovat do projektu.

Aktuálně tedy projekt rekonstrukce Belgické postoupilo TSK na IPR a brzy by nás měli kontaktovat. Držte prosím palce, tohle je důležitý mezník a příležitost, jak během plánované rekonstrukce ulici zlepšit!
 

 

Informační plakát ze Zažít město jinak 2015 (zdobili děti), který je podkladem pro tento článek. Na plakátu jsou i odpovědi kolemjdoucích na otázku „Jakou byste chtěli Belgickou?“: