Plán rekonstrukce ulice se nám povedlo od září 2014 změnit – plošné kácení stromů už zdá se nehrozí. Všechny naše požadavky však zatím splněny nebyly, takže se do dění zapojujeme dále. Sledujte aktuality na našem blogu.

72 ze 75 stromů v Belgické ulici má být pokáceno!
A z krásné ulice zůstane kamenná poušt!

Plán kácení schválila Technická správa komunikací (TSK HMP) v létě 2013 a byl jen šťastnou náhodou dočasně pozastaven v zimě 2014. Jinak bychom už možná měli ulici beze stromů. Ale kácení stále hrozí!

(Na této stránce uvádíme pouze základní fakta – podrobné důsledky včetně argumentací a obrázků najdete na stránkách v menu vpravo.)

Belgická je jedna z nejhezčích ulic na Vinohradech. Je plná života – lidí, stromů, zajímavých podniků. V současnosti se to u nás takto zelení:

Zdravé stromy v Belgické

Proč a jak?

Žádný vážný důvod k plošnému kácení stromů v podstatě není. Je pravda, že stromy jsou neudržované, protože současný správce o ně dlohodobě nepečuje. Takže je pro něj jednodušší v rámci plánované rekonstrukce ulice všechno bez rozdílu (a bez odborného dendrologického posudku) pokácet. Protože na holé pláni se chodníky opravují lépe, než když dělníci musí dávat pozor, aby živé stromy nepoškodili.
Jedna taková „rekonstrukce“ proběhla v roce 2004 v sousední Záhřebské:

Kácení v Záhřebské v roce 2004

Důsledky

Plošné kácení zničí atmosféru ulice, životné prostředí i podnikatelské příležitosti v ulici. V konečném důsledku to bude ztráta pro všechny, včetně lokálních politiků, kteří zatím s kácením tiše souhlasí.

Pokud ulici necháme vykácet, budeme 10-15 let žít na poušti, než náhradní stromečky alespoň trochu vyrostou. Takto vypadá současná Belgická (vlevo) v porovnání se Záhřebskou (vpravo), kde nové stromky nedělají žádný stín ani po 10 letech:

Rozdíl Belgická a Bruselská

Je však možný i jiný postup!

Jsme lidé,‭ ‬kteří žijí a pracují v Belgické ulici a v okolí.‭ ‬Jsme obyvatelé,‭ ‬majitelé nemovitostí,‭ ‬podnikatelé,‭ ‬zaměstnanci… ‬Jsme lidé,‭ ‬kterým záleží na tom,‭ ‬aby naše ulice byla příjemné místo pro život,‭ ‬místo s dobrou atmosférou a podmínkami pro podnikání.
Spojujeme se, abychom zachovali naši ulici živou.

Požadujeme odmítnout a zastavit plošné kácení a ulici rekonstruovat tak,‭ ‬aby byly stromy zachované a celé stromořadí postupně obnovováno a průběžně udržováno – a to na základě odborného dendrologického posudku a řádného plánu péče.‭
‬Tím bude zachováno životní prostředí, charakter ulice,‭ ‬kvalita bydlení i příležitosti k podnikání.

Podívejte se na naše požadavky na místní politiky nebo podpořte zachování stromů podpisem petice.