Belgická už pronikla do zpráv ČTK

Napsal v Média ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Belgická je opět v tisku, tentokrát se o stromořadí píše v Pražském denníku v článku O kácení v Belgické ulici musí rozhodnout magistrát (na základě zprávy ČTK).

K tomu hezkému článku je nutno říct, že žádný „znalecký dendrologický posudek“ TSK nedodala (stěžoval si na to i pan zastupitel Vondrášek u naší interpelace). TSK podložila nutnost kácet stromy pouze povrchním průzkumem, který od oka může vypracovat jakýkoliv stavař nebo úředník. Odborník na stromy (dendrolog) však „znalecký dendrologický posudek“ zatím nevypracoval (nebo o tom nikdo neví) a tak je opravdu těžké říct, kolik stromů je v jakém stavu.

Nicméně je skvělé, že TSK po dvou týdnech naší aktivity začalo komunikovat a slevilo ze 72 špatných stromů na polovinu (tedy 36) „neperspektivních“ stromů. Ale i to je bez znaleckého posudku pouze mlžení. (Podobně jako je zavádějící argumentace Manuálem z dílny IPR, který se ke stromům v památkové zóně vyjádřuje ve smyslu potřeby znaleckého posudku, postupné obnovy a plánu péče.)

Až po vypracování opravdového posudku uvidíme, kolik stromů opravdu musí být vyměněno a v jakém časovém horizontu. A kolik z těch 36 „neperspektivních“ stačí řádně opečovat, aby mohli v Belgické dále růst.