Otevřený dopis zastupitelům MČ Praha 2

Napsal v Nezařazené ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

26. září 2014 jsme poslali zastupitelům MČ Praha 2 otevřený dopis, který si můžete přečíst níže. O odpovědích Vás budeme průběžně informovat.

zachování stromořadí v Belgické ulici

Vážené paní zastupitelky, vážení pánové zastupitelé,
píšu Vám jménem (zatím neformální) sousedské iniciativy „Belgická žije!“, která vznikla kvůli plánovanému plošnému kácení stromů v Belgické ulici. V současnosti je v iniciativě zapojených 30 subjektů z Belgické a blízkého okolí (firmy, podniky, školy, organizace, spolky, majitelé nemovitostí…), mnoho sousedů se ve věci aktivně angažuje a petici na záchranu stromů za 8 dní podepsalo přes 1.200 lidí.

Web iniciativy najdete na http://www.belgicka-zije.cz/ – tam jsou podrobné informace o plánovaném projektu kácení i náš návrh na lepší řešení pro Belgickou ulici i celou MČ.

Domníváme se, že plošné kácení stromů by na desítky let poškodilo:
– všechny obyvatele ulice zásadním zhoršením životního prostředí
– majitele nemovitostí (nemovitosti se vzrostlými stromy v ulici mají obecně o 15 % vyšší cenu)
– provozovatele restaurací, kaváren, hotelů (právě atmosféra ulice do ní přivádí návštěvníky)
– výjimečnou atmosféru ulice nacházející se v památkové zóně

Toto by se samozřejmě dotklo i Městské části – občanskou nespokojeností, zhoršením zdraví dětí a starších lidí, snížením výnosu z místních podniků, nižším zájmem turistů…

Navrhujeme proto zachování stromořadí v Belgické ulici, jeho postupnou obnovu a průběžnou údržbu na základě odborného znaleckého dendrologického posudku (který dosud nebyl vypracován) a řádného plánu péče – více o naší vizi na http://www.belgicka-zije.cz/stromy-belgicka/nase-vize-pro-ulici/

Konkrétní body řešení jsou také předmětem petice – její elektronickou verzi můžete najít tady: http://www.e-petice.cz/stromy-belgicka

Protože kácení stromů se administrativně řeší na Městské části už více než rok a je to poměřně komplikovaná záležitost, připravili jsme pro vás podklady k historii tohoto procesu. Najdete je na stránce http://www.belgicka-zije.cz/stromy-belgicka/dokumenty

Projednávaly se tyto věci v orgánech Městské části? Ve kterých, kdy a s jakým výsledkem?

Pokud MČ chce zachovat stromořadí tak, jak deklaruje v svých tiskových zprávách z uplynulých dní, žádáme vás, abyste zvážili konkrétní odpovědi na nasledující otázky:

1. Jak se stavíte k plánovanému plošnému kácení 72 stromů v Belgické ulici a k našemu návrhu na postupnou obnovu a řádnou péči o stromořadí?

2. Pokud nesouhlasíte s plošným kácením, jaké konkrétní kroky uděláte, aby byl plán na kácení pozastaven? Protože řízení o povolení kácení a územním rozhodnutí došly poměrně daleko, je potřeba první kroky udělat ještě v tomto volebním období.

3. Jak se stavíte k návrhu, aby stromořadí převzala do své správy MČ Praha 2 a jaké praktické kroky a v jakém časovém horizontu můžete v této věci podniknout?

4. Jak Vám s body 2 a 3 může pomoct iniciativa „Belgická žije!“, respektive obyvatelé Městské části?

Budeme rádi, když nám pošlete písemné vyjádření za Váš klub zastupitelů na adresu info@belgicka-zije.cz
O postojích jednotlivých stran (i o chybějících odpovědích) budeme informovat prostřednictvím našich stránek a Facebook-u.

Na zasedání zastupitelstva v pondělí 29.9.2014 bychom chtěli přijít prostřednictvím interpelace prezentovat naši vizi zachování stromů v Belgické. Při té příležitosti bychom Vám také rádi prezentovali průběžné výsledky petice a podpořili Vaše konkrétní návrhy na záchranu stromů.

Děkuji za Vaše odpovědi a zůstávám se srdečným pozdravem,
za sousedskou iniciativu „Belgická žije!“
Martin Švihla