Jsme sousedská (ne politická) iniciativa

Napsal v Nezařazené ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Mnoho lidí se ptá, jak vznikla iniciativa Belgická žije! Navíc je před komunálními volbami a někteří vyslovují podezření, že jsme součástí politického zápolení. A tak píšu tento krátký článek, abych to osvětlil.

Trocha nedávné historie

Jeden soused požádat TSK o ořezání zanedbané lípy, která spodními větvemi překáží chodcům. A úřednice mu bezelstně řekla, že ořezat strom není potřeba, protože se celá ulice bude kácet. Jiná paní psala na MČ, že by bylo hezké dosadit v Belgické stromy do prázdných rabátek. Dostala stejnou odpověď, dosázet není potřeba, v plánu je prý něco mnohem „lepšího“! A někdo další se ptal stavbařů v Londýnské, jestli bude v naší čtvrti zas na chvilku klid, nebo zda budou ještě někde pokračovat. „Jasně, když to tady skončíme, jdeme kopat do Belgické.“

V létě 2014 o tom začíná mluvit více sousedů, neověřené zprávy se hromadí, máme chuť s tím něco dělat. Jsme však v absurdní situaci – úředníci a stavbaři vědí, co se bude dít, nicméně žádná oficiální zpráva neexistuje a na dotazy k rekonstrukci TSK neodpovídá. Obyvatelé ulice nebyli vyhodnoceni jako účastníci územního řízení – na přístup do spisů nemáme nárok.

Bez podkladů však nemůžeme nic řešit, protože nevíme, co chceme řešit. Jednoduše Hlava 22.

Až koncem srpna se nám dostává do rukou projektová dokumentace, ze které vyplývá, jak se má ulice rekonstruovat, že proběhne kácení a jaké náhradní stromečky mají být vysazeny… a jaké to bude mít pro ulici důsledky. Následují schůzky s urbanisty, s dendrologem, s lidmi, kteří zachraňují aleje, s lidmi, kteří rozumí politice… Děláme si představu o tom, co všechno je možné, v jakém prostoru se pohybujeme a jaké lepší řešení můžeme navrhnout. V rekordním čase vznikne web s informacemi, zapojení sousedů, petice… to ostatní už popisujeme v dalších článcích na blogu.

Souběh s komunálními volbami je další absurdita celé situace. Na městské části se o kácení vědělo minimálně od září 2013, ale protože se to „tajilo“, dostalo se to k občanům až teď. Komunální volby jsou pro stromy štěstím (protože to politiky najednou zajímá) i prokletím (protože bychom na to všichni chtěli mít více času).

Politická agenda?

Hrozící kácení v Belgické pro nás není ekologická ani politická agenda. Je to pro nás otázkou zachování nebo zničení prostředí, ve kterém žijeme. Je to otázka lidskosti a života. A je zajímavé sledovat, jak úředníci a politici tyto dvě kategorie často vůbec neberou do úvahy – obvykle nejsou v jejich rejstříku administrativních úkonů a politického boje.

Samozřejmě, je před volbami a politické strany se vyjádřují k dění v Belgické tak, jak jim to vyhovuje – někdy pozitivně, jindy podrážděně. Není však důležité, jestli se v předvolebních kampaních stromy zelenají, otázkou spíše je, zda politici něco opravdu dělali nebo dělají pro to, aby byl život v ulicích zlepšován.

No a tak se dostáváme k poslední dvojznačnosti. I když jsme nepolitická sousedská iniciativa, někteří lidé z politických kruhů nám skutečně pomohli. Bez Michala Uhla bychom nemohli vůbec začít, protože bychom se nedostali k relevantním dokumentům. A paní Marie Jelínková nám pomohla rychle se zorientovat v nepřehledné situaci, nabídla kontakty a připravila s námi petici. Oba podle svých možností pomáhají dál – a nežádali, abychom o tom psali.

Píšu o tom proto, že jejich zapojení dává prostor k podezření, že jsme součástí předvolební kampaně. Nejsme. Oni pomáhají kampani naší.

A to je správný (i když u nás zatím ne moc obvyklý) postup: politici by měli pomáhat zlepšovat věci veřejné, ne brát si věci veřejné jako rukojmí svých politických zájmů.

Všem politikům a úředníkům, kterým záležitosti v Belgické nejsou lhostejné a přispívají k jejich řešení, mockrát děkujeme.

Martin Švihla

EDIT 8.10.: Další zásah do dění – včerejší Rada HMP a primátor Hudeček.