Interpelace za záchranu stromů na zastupitelství MČ

Napsal v Nezařazené ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Přinášíme Vám záznam z interpelace přednesené 29.9. na zasedání zastupitelstva Prahy 2 za záchranu stromů v Belgické.

Nejzajímavější asi bylo, že jsme dostali odpověď před interpelací a k přednesu interpelace jsme se museli téměř probojovat. Situace to byla téměř komická, můžete si ji vychutnat v záznamu.

Reakce na interpelaci byly různé – někteří zastupitelé byli viditelně potešeni naší sousedskou iniciativu, některých se to (alespoň na pohled) nijak nedotklo.

Oficiální reakce (odpovídali pan Vondrášek a částečně paní starostka Černochová) je vidět na záznamu a byla spíše formální a lhostejná. Ve smyslu: „tohle není problém MČ, jděte s tím někam jinam (magistrát, TSK,…), my už tady v tomto volebním období končíme“. Škoda nevyužité příležitosti, protože my přišli žádat o podporu při hledání konstruktivního řešení a praktická pomoc například při komunikaci s magistrátem nebo s TSK by přišla vhod. Snad příště.

Interpelace měla smysl v tom, že prezentovala iniciativu Belgická žije! těm politikům, kteří pomoct můžou a chtějí.

A ještě (přibližný) text interpelace:

Vážené dámy, vážení pánové,

moje jméno je Martin Švihla a zastupuji zde sousedskou iniciativu Belgická žije, o které pravděpodobně už všichni víte. Tato iniciativa vznikla, aby zastavila plánované plošné kácení v Belgické ulici na Praze 2 a prosadila zachování a postupnou obnovu stromořadí. V současnosti je v ní zapojeno přes 30 firem, spolků, majitelů nemovitostí… Petici iniciativy podepsalo za necelé dva týdny už přes 1600 lidí, desítky lidí se zapojují aktivně.

Na začátku této interpelace chci poděkovat všem sousedům a přátelům, kteří pomáhají při práci na záchraně stromů. A chci také poděkovat vám zastupitelům – protože víme, že mnozí z vás přímo nebo nepřímo podporujete iniciativu a pomáháte zachovat atmosféru krásné ulice, životní prostředí pro obyvatele a také podnikatelské příležitosti. Děkujeme, že jste s obyvateli své městské části!

Co se týče interpelace – máme dva dotazy, které můžete pomoct zodpovědět:
1. Co může MČ prakticky udělat pro to, aby bylo zastaveno plánované kácení a stromořadí bylo postupně obnoveno a řádně udržováno?
2. Může MČ požádat HMP o svěření správy pozemku s oboustranným uličním stromořadím, neboť současný správce, TSK hl. m. Prahy, zanedbal řádnou péči o stromy?

Víme, že to není standardní postup. Aředstavte si, že Belgická se svými vzrostlými 75 stromy je vlastně park ve středu MČ. A tak jak pečuje MČ o Grébovku nebo Riegrovy sady, mohla by pečovat i o toto rozsáhlé stromořadí na svém území.

A na závěr mám jednu prosbu: i když je plánované kácení otázkou stavebního řízení, které není plně pod kontrolou MČ, v procesu jsou zapojeni lidé. Lidé, kteří možná netuší, co všechno by kácením nenávratně zničili. Prosím, použijte svého osobního a politického vlivu, abychom ty lidi přesvědčili, že jestvuje lepší řešení pro zachování a rozvoj života v ulici.

Děkuji za vaši pozornost.