Čím žije Belgická tento týden (souhrn)

Napsal v Nezařazené ZATÍM ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Teprve před týdnem jsme zveřejnili tento web a informace o plánu pokácet stromy v Belgické. A během té opravdu krátké doby se podařila řada věcí:

K iniciativě „Belgická žije!“ se zatím připojilo kolem 25 subjektů,  majitelé zdejších nemovitostí, provozovatelé kaváren, firmy, spolky i školy.

Vznikla veřejná petice na záchranu stromů, kterou za 3 dny podepsalo více jak 400 lidí na webu a dalších cca. 150 na papíře. Petici najdete v místních podnicích, ale také v ZŠ Londýnská a v Lauderových školách.

A s prací pomáhá několik dobrovolníků z řad aktivních sousedů. Začíná to být opravdu spolupráce celé ulice a také okolí!

O sousedské aktivitě na záchranu stromů se psalo ve středu v deníku Metro

Pozadu nezůstává ani dění na facebookových stránkách, kde neustále přibývají noví ochránci zdejších stromů. V současné době tyto stránky následuje přes 160 lidí a informace se šíří stále rychleji.

Mimo jiné jsme stihli nominovat stromořadí v Belgické do soutěže Alej roku. Ještě nás nezveřejnili na webu, ale budeme další z několika pražských alejí ve výběru.

Belgická ulice, Praha

A také jsme se snažili navazovat komunikaci s Městskou částí. Ve středu jsme byli na schůzce na Oddělení územního rozvoje, domlouváme si (zatím neúspěšně) schůzku s paní starostkou.

Pravděpodobně kvůli všemu tomuto rozruchu Městská část Praha 2 vydala ve čtvrtek tiskovou zprávu, v níž se postavila na stranu místních obyvatel, ulice a nepřímo i stromů.
A v pátek odpoledne se v Belgické objevily letáky s vyjádřením paní starostky Černochové  – také v souladu s naší vizí zachování a postupné obnovy stromořadí.
Pravděpodobně ve stejném čase byla vydána tato další tisková zpráva MČ P2 – tentokrát přímo proti kácení stromů.

Není to však MČ, kdo plně o záležitosti rozhoduje – stromy ve zdejší ulici spravuje Technická správa komunikací (TSK) a ta stále prosazuje kácení. Důležitý posun však je, že Městská část veřejně deklaruje ochotu pomoci stromům, obyvatelům i ulici.

A také že se v Belgické se začalo mluvit o stromech!

Připojte se!

Ačkoliv se již udělalo hodně práce a zapojila se spousta lidí, jsme teprve na začátku. Ve slibném rozjezdu je nutné dále pokračovat. Připojte se také k zachování života v Belgické!

Možností je plno:

A také vás zveme užít si stromy na zítřejší Zažít město jinak do Belgické . Vyhlásili jsme soutěž o nejhezčí, nejbláznivější nebo nej… fotku Belgické, jsme zvědaví na vaše příspěvky.

Společně stromy v Belgické zachráníme.